وب سایت رسمی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان البرز

کرج - میدان توحید - بلوار امام زاده حسن - مصلی کرج

پیوند قربانی در عید قربان و اطعام در عید غدیر

  • ۴۵۸
پیوند قربانی در عید قربان و اطعام در عید غدیر
 

از ابتدای دهه ولایت و امامت؛ یعنی عید سعید قربان تا عیدغدیرخم، در مجاورت مسجد پایگاه پذیرش نذورات و قربانی روز عید غدیر را برپا نماییم و قربانی مردمی و نذورات آنها را تحویل گرفته و با برنامه­‌ای منظم آنها را میان عموم توزیع نماییم و واسطه اطعام فقرا باشیم. حتی می‌توانیم اعلام کنیم عموم قربانی‌های خود را به نیت امیرالمومنین(ع) ذبح نمایند.

چون عطر غدیر بر آسمان ذی‌الحجه می‌پاشید، خانه امام حسن مجتبی(ع) مزین شده و سفره اطعام پهن می‌گردید تا میزبان امیرالمومنین(ع) و شیعیان‌اش شود. این سنت ائمه معصوم(ع) بود که روز عید‌غدیر را جشن بگیرند و مومنان را اطعام نمایند.

عید قربان نوید عید غدیر می‌دهد. سال‌ها و روزهای زیادی است که از غدیر می‌گذرد اما هنوز هم این سنت کم و بیش باقی است. راستی تو هم اگر مِهر ولایت علی را به دل داری، تو هم اگر به دعوت محمد(ص) لبیک گفته‌ای؛ غدیر در راه است. پس بگو یا علی...

 

ایده: قربان کردن گوسفند نذری در ایام عید قربان تا غدیر به نیت امیرالمومنین(ع) در محل پایگاه نذورات مسجد

مشروح ایده

از ابتدای دهه ولایت و امامت؛ یعنی عید سعید قربان تا عیدغدیرخم، در مجاورت مسجد پایگاه پذیرش نذورات و قربانی روز عید غدیر را برپا نماییم و قربانی مردمی و نذورات آنها را تحویل گرفته و با برنامه­‌ای منظم آنها را میان عموم توزیع نماییم و  واسطه اطعام فقرا باشیم. حتی می‌توانیم اعلام کنیم عموم قربانی‌های خود را به نیت امیرالمومنین(ع) ذبح نمایند.

بایدها و نبایدها

تببین سنت اطعام غدیر و فضیلت آن توسط امام جماعت مسجد

برپایی پایگاه نذورات در مجاورت مسجد

زینت‌ها و مستحبات

معرفی مراکز تهیه و سفارش گوسفند قربانی توسط مسجد

برگزاری مراسم آیین قربانی کردن به نیت امام علی(ع) در ابتدای دهه ولایت و امامت

دستاوردهای ایده

نهادینه شدن فرهنگ اطعام عمومی غدیر

پشتوانه نظری

 امام رضا علیه‌السلام

«و من اطعم مومناً کان کمن اطعم جمیع الانبیاء و الصدیقین» کسی که مؤمنی را روز غدیراطعام دهد، مثل کسی است که همه پیامبران و صدیقان را اطعام داده باشد". اقبال/ ص 465.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.